TO TU - TO TAM. Fotorelacja z wycieczki krajoznawczej!
Nasi globtroterzy wybrali się na Ślężę. I chociaż była to wycieczka piesza, wszyscy wrócili z niej zadowoleni.
9 października 2010 roku odbyła się piesza wycieczka grupy turystycznej "TO TU - TO TAM" działającej przy MDK-u w Świdnicy. Cel wyprawy wiązał się z aktywnym wypoczynkiem. Podczas wycieczki uczestnicy mogli podziwiać piękno górskiego krajobrazu Ślęży.
A Ty ile o niej wiesz? Przygotowałyśmy dla Was krótki turystyczny brief, a wszystko po to, aby nikt Wam nie mógł powiedzieć, że „cudze chwalicie, a swego nie znacie” :-)
Masyw Ślęży znajduje się na wysokości 718 m n.p.m, w otoczeniu takich miast jak: Wrocław, Dzierżoniów, no i oczywiście naszej Świdnicy. Bliskość wzniesienia sprawia, że stało się ono ulubionym traktem wycieczkowym autochtonów. Sprzyjają tematu liczne szlaki turystyczne, które zadowalają nawet najbardziej wymagających podróżników.
Z budowli znajdujących się na szczycie należy wymienić:
* kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku,
* schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku (obecnie Dom Turysty),
* RTCN Ślęża - Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża, wybudowane w 1958 roku z masztem anteny nadawczej z 1972 roku o wysokości 136 metrów,
* krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 roku,
* dwunastometrowa żelbetonowa wieża wzniesiona krótko przed II wojną światową dla celów kartografii. Dziś stojąca na krańcu szczytowym Skał Zbójnickich służy jako punkt widokowy, ale przed wojną takiej potrzeby nie było - turyści wchodzili na balkon wokół wieży kościoła,
* granitowa rzeźba kultowa "niedźwiedź",
* fragmenty XIII-wiecznych murów zamkowych pomiędzy kościołem a grupą gabrowych Skał Zamkowych.
Mało? Więcej zobaczycie, gdy skorzystacie z naszej rady i sami wybierzecie się na wycieczkę. W końcu, praktyka jest lepsza od teorii…
Opracowały:
Paulina Ciosek i Aleksandra Białas
„Aspectus” – pracownia medialna
Zobacz, jak było! Fotorelacja!