We wtorek, 12 października o godz. 16: 30 oficjalnym polonezem w wykonaniu Tomasza Chudyka rozpoczęła się kolejne kresowa uroczystość.
Przez cały czas trwania imprezy w tle rozbrzmiewały dźwięki wschodnich piosenek, np. „W dzień deszczowy i ponury”, „Lwowskie tango”, „Serce Baciara” i „Lwów jest jedyny na świecie”. Kilkadziesiąt lat temu dźwięki tych piosenek zauroczyły polskie serca. Dzisiaj nawet najmłodsi znają te nuty, dzięki swoim dziadkom.
Za wykonanie pierwszego utworu chór „Prima Voce” otrzymał dyplom od Karola Liwirskiego, konferansjera uroczystości. Następnie prowadzący wygłosił referat, a potem poprosił o zabranie głosu Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Ignacego Deca, Biskupa Diecezji Świdnickiej, Zygmunta Worsę, starostę świdnickiego, a także Wojciecha Murdzka, prezydenta miasta Świdnicy.
W kolejnej części imprezy, na scenie zaprezentowali się wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy w montażu słowno-poetyckim „Wyrwali nam z korzeniami duszę”. W artystycznym występie wzięli udział: Grupa Pauza z MDK, Martin Kurek także z MDK oraz Kwartet Wokalny z LO Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu (Malwina Dybiec, Nikola Furman, Aleksandra Grzduk, Angelika Kałuża).
W kolejnej części refleksyjnego spotkania Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wręczył nagrody laureatom I Przeglądu Piosenki i Pieśni Kresowej.
Pierwsze miejsce wśród solistów zajął Martin Kurek MDK Świdnica, natomiast pierwsze miejsce wśród zespołów - Kwartet wokalny LO Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu Młodzież z MDK w Świdnicy za aktywny udział w imprezach współorganizowanych przez Kresowiaków, otrzymała specjalne wyróżnienie.
Pozostając w temacie nagród, Karol Liwirski wręczył pięciu osobom honorowe, złote odznaki zasłużonego członka Towarzystwa Miłośników i Kresów Południowo-Wschodnich. Chwilę później na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”.
Na koniec, zgromadzeni mogli wysłuchać prelekcji pn. „Aletofobia – czyli strach przed prawdą” oraz prelekcję o najważniejszych zabytkach Lwowa, a także dlaczego ważne jest nadanie świdnickiej szkole imienia „Orląt Lwowskich” – prof. Stanisław Nicieja.
Grupa Medialna „Aspectus”
Fotorelacja