Nasze Metro, czyli potrzeba poszukiwania siebie
Historii musicalu Metro chyba nikomu nie trzeba opisywać. Legendarne dzieło stało się inspiracją dla wychowawców i młodzieży Młodzieżowego Domu Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy. Przygotowali oni przedstawienie Nasze Metro, które 12.10.2011 wystawiono podczas koncertu finałowego z okazji 60-lecia działalności placówki.
Chyba trudno o lepszą korespondencję spektaklu z obchodami tak długiej tradycji działania MDK w Świdnicy. Nasze Metro to przedstawienie o młodych ludziach, dokładnie o świdnickiej młodzieży. Jako osoby wkraczające w tzw. świat dorosłych zmuszeni są często konfrontować swe marzenia i ideały z realiami rzeczywistości, w której żyją. Mają energię, plany, wartości. Są nosicielami wielkich talentów. Tylko, czy to wystarczy? Okazuje się bowiem, że decyzje, które muszą podejmować wymagają poświęcenia. I tu kolejne pytania: co można poświęcić dla realizacji marzeń? czy ideały przetrwają? co jest najważniejsze? Odpowiedzi wydają się oczywiste. Problem polega na tym, że w praktyce czasem trudno je obronić.
Spektakl pokazuje trudne momenty, czasem bardzo intymne ze względu na rozwój osobowościowy młodego człowieka. I choć odpowiedzi nie padają wprost z ust aktorów, to można je dostrzec w dużo szerszym wymiarze. Już sam fakt powstania spektaklu pokazuje, jakich odpowiedzi chce udzielać świdnicka młodzież na te trudne pytania. Na scenie pojawia się kilkudziesięciu młodych aktorów. Są
i chcą coś powiedzieć/zrobić/pokazać. Tym samym chcą coś zmienić. Walka rozgrywająca się we wnętrzu każdej młodej osoby przybiera tu bardzo realny kształt. Ci młodzi wykonawcy pokazują, że można wiele zrobić jeżeli się tylko wierzy
i działa. Pracowali ciężko, pokonali wiele swych słabości. I udało się. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia wychowawców zaangażowanych w projekt. Młodzi ludzie są chętni, niesamowicie zdolni i pracowici. Potrzebują jednak dorosłych aby móc czynić ze swych marzeń i umiejętności wspaniałe rzeczy. A tak naprawdę, obie te grupy potrzebują siebie nawzajem. Trudno o inną refleksję, zwłaszcza w kontekście sześćdziesięciu lat działalności MDK w Świdnicy. Młodzi ludzie potrzebują przestrzeni by się rozwijać. Dorośli, by w tym rozwoju wskazać odpowiednie drogi. Sama edukacja nie wystarczy. Bez kształtowania odpowiednich postaw i rozbudzania chęci do podejmowania wyzwań ciężko wychować młodego człowieka. Dlatego tym większe uznanie należy się wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie przedstawienia, które wyraźnie pokazało, że chcieć znaczy móc.
Przesłanie, które usłyszeliśmy ze sceny opatrzono bardzo dobrym przygotowaniem warsztatowym. Młode talenty z kilku pracowni ( wokalnej, tanecznej, teatralnej) zostały ciekawie wyeksponowane, co zaowocowało mocnym wydźwiękiem całości przedstawienia. Twórcy pokazali, że można w bardzo profesjonalny sposób mówić o rzeczach ważnych.
Nasze Metro, MDK Świdnica
Kierownictwo artystyczne oraz pracownia muzyczna - Mirosław Jabłoński
Pracownia taneczna - Anna Trzeciak i Renata Łukaszewicz-Szczepanik
Pracownia teatralna - Joanna Chojnowska
fotorelacja: zdjęcia Alina Biedroń