Diamentowe święto w świdnickim MDK!
W Świdnicy zakończyły się właśnie obchody 60-lecia Młodzieżowego Domu Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Z tej okazji prezentujemy sześć punktów tematycznych odnoszących się do minionych dni uroczystości.
1. Fakty:
Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara - Słobódzkiego w Świdnicy powstał w latach 50-tych i początkowo działał pod nazwą Domu Harcerza. Obecna nazwa została nadana w 1973 roku przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania.
W dniach 9-12 października 2011 placówka obchodziła jubileusz 60-lecia swego istnienia. Z tej okazji został przygotowany specjalny program uroczystości.
Wszystko rozpoczęło się specjalną mszą świętą w świdnickiej Katedrze p.w. św. Stanisława i Wacława. Zgromadzeni poprzez modlitwę dziękowali za dotychczasową działalność. Początek obchodów miał więc charakter wyjątkowo uroczysty. Na kolejne dni zaplanowano serię spotkań o różnorodnym charakterze.
2. Czas:
By dokładnie oddać charakter obchodów należy wspomnieć o kategorii czasu. Wydaje się ona istotna ze względu na główną przyczynę jubileuszu, czyli 60 lat działań MDK-u oraz perspektywę czasową wpisaną w program obchodów. Widoczne było połączenie dawnych czasów z dniem dzisiejszym placówki. Kontekstem stała się natomiast przyszłość MDK.
3. Przeszłość:
W dniu 10 października zorganizowano Spotkanie pokoleń, które odbyło się w II oddziale MDK “Bartek” przy ul. Marcinkowskiego w Świdnicy. Miało ono na celu połączyć we wspomnieniach osoby związane od wielu lat z placówką. Zaproszona była każda osoba, która w jakiś sposób czuje się zjednoczona ze świdnickim MDK. Dzięki temu młodzież działająca dziś mogła poznać przeszłość widzianą oczami wcześniejszych pokoleń.
4. Teraźniejszość:
Pod hasłem tym można wpisać dwa wydarzenia, które miały miejsce kolejnego dnia obchodów, czyli 11. października. O godzinie 13 rozpoczęła się Miejska Konferencja Pedagogiczna pod hasłem MDK- palcówka z pasją.
Po południu na terenie posesji MDK został zorganizowany Piknik pod Dębem. Wzięła w nim udział liczna grupa, na którą składali się wychowankowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz przyjaciele dzieci i młodzieży. W części artystycznej zaprezentowały się grupy taneczne oraz wokalne. Dodatkowo istniała możliwość odkrycia swoich umiejętności w trzech ciekawych miejscach: kąciku modelarskim ( ze specjalizacją składania gołębi jubileuszowych), pracowni plastycznej ( rysowanie na sztalugach) oraz plenerowym klubie szachowym ( z naciskiem na zdrową rywalizację). Gdy posilona została dusza, można było posilić i ciało poprzez konsumpcję gorącej grochówki.
5. Przyszłość:
Ostatni dzień rozpoczęło Posiedzenie Zarządu Polskiego Stowarzyszeni Wychowania Pozaszkolnego. Dyskutowano o planach, celach i możliwościach poszerzania przestrzeni aktywizacji dzieci i młodzieży w ramach działań MDK-ów na terenie Dolnego Śląska.
Godzina 16 to czas na rozstrzygnięcie konkursów ogłoszonych w związku z jubileuszem. W holu sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wręczone zostały nagrody w konkursach ogłoszonych z okazji jubileuszu.
Przygotowana została również wystawa okolicznościowa przedstawiająca fotografie dokumentujące poprzednie lata działań MDK. Wśród dodatkowych atrakcji można było zobaczyć film promocyjny poszczególnych pracowni, przeczytać specjalny numer Wiadomości Świdnickich poświęcony 60-leciu oraz wpisać się do pamiątkowej księgi.
Obchody zakończył koncert jubileuszowy. Salę teatralną wypełnili po brzegi zarówno świdniczanie, jak i zaproszeni goście: władze miasta, dyrektorzy MDK
z innych miejscowości, przedstawiciele szkół oraz przedszkoli. Część oficjalną rozpoczął swym przemówieniem dyrektor Zbigniew Curyl. Padły ważne słowa dotyczące istoty działań placówek wychowania pozaszkolnego. Podziękowania skierowane do wszystkich, którzy w sukcesach MDK-u mają swe zasługi, wywołały wzruszenie na twarzach zebranej publiczności. Na scenie pojawił się również Wojciech Murdzek - Prezydent Miasta Świdnica z Joanną Gadzińską - Przewodniczącą Rady Miejskiej, którzy złożyli na ręce dyrektora gratulacje i prezenty ( w tym czek pieniężny do wykorzystania na potrzeby wychowanków MDK). Upominki i życzenia przekazali również zaproszeni dyrektorzy MDK-ów, szkół i przedszkoli.
Wśród słów najczęściej kierowanych pod adresem dyrektora były życzenia kolejnych 60 lat owocnych działań. Przyszłość dotycząca pracy z młodzieżą została ukazana w przesłaniu spektaklu Nasze Metro. Musical przygotowała, licząca ponad 100 osób, grupa młodych ludzi. Długie przygotowania odbywały się pod opieką: Mirosława Jabłońskiego, Anny Trzeciak, Renaty Łukaszewicz - Szczepanik, i Joanny Chojnowskiej.
Przedstawienie ukazywało ludzi, którzy stają się coraz starsi i szukają celu w życiu. Każdy nich był inny ale wszyscy marzyli o karierze, sławie, pieniądzach. Chcieli pokazać siebie i udowodnić ludziom, że są inteligentni, że sami doskonale wiedzą czego pragną. Spektakl pokazywał ich chwilowe problemy, zakłopotanie, ale także radość i pragnienie miłości. Młodzi ludzie udowodnili, że potrafią dać sobie radę i mają dużo siły w sobie, co pozwoli im osiągać sukcesy. Każdy z nich zaprezentował swój talent: śpiew, aktorstwo, taniec. Musical był czymś pięknym. Z każdą chwilą aktorzy odkrywali coś więcej, co sprawiało, że z każdą minutą chciałam oglądać ich bardziej. Widać było duży entuzjazm i chęć współpracy. Dali z siebie wszystko ( a nawet więcej). Nasze Metro miało ważne przesłanie. Każdy mógł odczytać je po swojemu, ale myślę, że w głębi duszy wszyscy usłyszeliśmy je tak samo. W niewielu miastach jest tak dużo młodych i zdolnych ludzi, którzy pilnie pracują zdobywając cenne doświadczenie. Spektakl był cudowny. Dawno nie wiedziałam czegoś tak dobrego.
Natalia Szurek
6. Refleksje:
Dobrym , a nawet bardzo dobrym pomysłem okazuje się organizowanie uroczystości jubileuszowych. Argumenty można mnożyć w nieskończoność. Wśród najważniejszych należy wskazać:
- możliwość spotkania się w wielopokoleniowym, różnorodnym gronie przyjaciół MDK ( czyli wszystkich aktywnych ludzi, związanych z placówką w mniej lub bardziej oficjalny sposób)
- wyznaczenie dalszych planów aktywizacji dzieci i młodzieży w związku
ze zmieniającą się rzeczywistością
- podtrzymywanie przy życiu świadomości wieloletniej tradycji
- możliwość zaprezentowania umiejętności wychowanków placówki szerszej publiczności
- DOBRĄ ZABAWĘ 
Pracownia Dziennikarska: Urszula Kisiel, Natalia Szurek,
Klaudia Tokarz, Paulina Chrzan
kliknij, aby zobaczyć fotorelację z wszystkich imprez