Podczas zajęć zorganizowana została również przerwa na herbatę i słodki poczęstunek. Uczestnicy przeglądali zdjęcia różnych smoków i gryfów z legend, mitów i wyobrażeń artystycznych. Następnie poznali legendę o smoku z Trutnowa i o gryfie ze Świdnicy. W kolejnej części spotkania przeszli do projektowania własnej wizji smoka wzorem smoka z herbu miasta Trutnowa i gryfa inspirowanego legendą baśniową. Ćwiczeniem wstępnym był rysunek jako projekt do rzeźby, a końcowym portret smoka i gryfa w malarstwie. Z wykonanych prac zainscenizowana zostanie wystawa wewnętrzna, która następnie przeniesiona zostanie do galerii w Trutnowie. Wybrani uczestnicy wyjadą poznać czeskie miasto.
Wykonali szereg projektów z których określili ostateczny kształt postaci. Stworzyli obraz barwny jako wzór do formy ceramicznej i kolorystyki szkliwienia.
Końcową pracą warsztatów było określenie przez nauczyciela i uczestników czynności jakie należy wykonać by stworzyć rzeźbę ceramiczną. Wnioskiem do dalszej pracy było określenie potrzeby wykonania formy gipsowej brzuśca dla smoka i gryfa w celu ułatwienia wykonania pracy ceramicznej i nadania jej lekkości.
Podczas całego tygodnia warszatów dzieci i młodzież w nich uczestnicząca zrealizowała następujące tematy w ramach polsko - czeskiej współpracy obu miast: Trutnowa i Świdnicy.
Poznała legendy o smoku z Trutnowa. Projektowała własnego smoka inspirowanego legendą baśniową i smokiem z herbu miasta Trutnowa. Przygotowała masę ceramiczną , odciskała z formy grzbiety i wykonała ogon techniką formowania z ruloników.
„Legendarny smok z Trutnowa”- wykonała głowę i szyję smoka metodą z ruloników, ozdabiała poprzez modelowanie i naklejanie kształtek, fakturowanie.
„Legendarny smok z Trutnowa”- ozdabiała grzbiet smoka metodą naklejania kształtek i wycinania otworów, naklejała skrzydła.
„Legendarny smok z Trutnowa”- wykonała łapy smoka według rysunków i rycin przekazywanych z lat ubiegłych. Wykańczała, wygładzała.
„Trutnowski smok –autoportretowała lub opowiadała o legendzie. Ilustrowała farbami plakatowymi stworzonego wizerunku smoka ceramicznego. Poszukiwała ciekawej kolorystyki jako projekt pod szkliwienie właściwe.
Podczas całego, pierwszego tygodnia warszatów, które odbywały się od 28 stycznia do 1 lutego, dzieci i młodzież w nich uczestnicząca zrealizowała następujące tematy w ramach polsko - czeskiej współpracy obu miast: Trutnowa i Świdnicy.
- Poznała legendy o smoku z Trutnowa. Projektowała własnego smoka inspirowanego legendą baśniową i smokiem z herbu miasta Trutnowa. Przygotowała masę ceramiczną , odciskała z formy grzbiety i wykonała ogon techniką formowania z ruloników.
- „Legendarny smok z Trutnowa”- wykonała głowę i szyję smoka metodą z ruloników, ozdabiała poprzez modelowanie i naklejanie kształtek, fakturowanie.
- „Legendarny smok z Trutnowa”- ozdabiała grzbiet smoka metodą naklejania kształtek i wycinania otworów, naklejała skrzydła.
- „Legendarny smok z Trutnowa”- wykonała łapy smoka według rysunków i rycin przekazywanych z lat ubiegłych. Wykańczała, wygładzała.
-„Trutnowski smok –autoportretowała lub opowiadała o legendzie. Ilustrowała farbami plakatowymi stworzonego wizerunku smoka ceramicznego. Poszukiwała ciekawej kolorystyki jako projekt pod szkliwienie właściwe.
Drugi tydzień warszatów, który odbył się w drugim tygodniu ferii zimowych, bo od 4 lutego do 8 lutego dzieci i młodzież w nich uczestnicząca zrealizowała następujące tematy w ramach polsko - czeskiej współpracy obu miast: Trutnowa i Świdnicy.
- Poznała legendy o gryfie ze Świdnicy. Projektowała własnego gryfa inspirowanego legendą baśniową i gryfem z herbu miasta Świdnicy. Przygotowała masę ceramiczną , odciskała z formy brzuśca i wykonała nogi techniką formowania z ruloników.
- „Legendarny gryf ze Świdnicy”- wykonała głowę i ręce, pazurów gryfa metodą z ruloników, ozdabiała poprzez modelowanie i naklejanie kształtek, fakturowanie.
- „Legendarny gryf ze Świdnicy”- ozdabiała głowę i nogi gryfa metodą naklejania kształtek i wycinania otworów.
- „Legendarny gryf ze Świdnicy”- łączyła elementy i ustawiała sylwetkę. Naklejała kształtki w formie piór, łusek itp. Wykonała podstawki pod rzeźbę.
- „Świdnicki gryf –autoportretowanie lub opowiadanie o legendzie. Ilustrowanie farbami plakatowymi stworzonego wizerunku gryfa ceramicznego. Poszukiwanie ciekawej kolorystyki jako projekt pod szkliwienie właściwe.Ćwiczeniem wstępnym był rysunek jako projekt do rzeźby, a końcowym portret smoka i gryfa w malarstwie. Z wykonanych prac zainscenizowana zostanie wystawa wewnętrzna, która następnie przeniesiona zostanie do galerii w Trutnowie. Wybrani uczestnicy wyjadą poznać czeskie miasto.
Celem warsztatów ceramicznych było pobudzanie wyobraźni dziecięcej poprzez wdrażanie elementów literackich do twórczości plastyczne, rozwijanie potrzeby twórczego i aktywnego działania i myślenia w dniach wolnych od szkoły, poznanie sposobów kształtowania, komponowania oraz wyrażania się w monumentalnej formie przestrzennej i podwyższanie zdolności manualnych dzieci.