W niedzielę, 24 marca, niezwykle uroczyście zakończyliśmy
XVII Międzynarodowy Konkurs Modeli Redukcyjnych JUNIOR 2013. Niezwykłe zakończenie bo i okoliczność wyjątkowa. Tegoroczny konkurs odbył się z udziałem gości z Czech i był zorganizowany w ramach mikroprojektu Świdnicki Gryf Trutnowski Smok.
Organizatorami konkursu był Urząd Miejski w Świdnicy, Młodzieżowy Dom Kultury ze Świdnicy, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Euroregion Glacenis oraz Sudeckie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych "S3S" W Świdnicy.
Celem konkursu jest popularyzacja modelarstwa redukcyjnego plastikowego i kartonowego, popularyzacja zainteresowań technicznych wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych, poszerzenie kręgu osób zainteresowanych lotnictwem i wiedza techniczną, promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu przez młodzież i osoby dorosłe naszego miasta i regionu oraz propagowanie współpracy transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska i promowanie walorów historyczno-krajobrazowych naszego miasta.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 81 modelarzy zrzeszonych i nie zrzeszonych. Łącznie zgłoszonych zostało 165 modeli w trzech kategoriach wiekowych: Młodzicy - 52 modelarzy, Juniorzy - 17 modelarzy, Seniorzy - 12 modelarzy. Przyjmowanie modeli rozpoczęło się w sobotę 23 marca.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali:
Sędzia główny - Zbigniew Kędzierski IPMS Świdnica, Sędziowie oceny: Krzysztof Bytniewski IPMS Świdnica oraz Paweł Fakadej IPMS Świdnica.
Nagrodę za najlepszy model w POLSKICH BARWACH otrzymała Zuzanna Lebioda za pracę "Latarnia Morka w Gąskach" oraz Mikołaj Kwiatkowski za SAMOLOT Su-22 i Rafał Lis za SAMOLOT Mi-24.
Nagrodę za najlepszy model samolotu otrzymał Adrian Butkiewcz za SAMOLOT W BARWACH CZESKICH.
Nagrodę Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy wręczono Michałowi Karaszewskiego za DIORAMĘ "POLOWANIE NA TRUTNOWSKIEGO SMOKA".
Oprócz modeli konkursowych swój dorobek prezentował klub modelarski z Trutnowa.
SZCZEGÓŁOWA TABELA w załączniku do pobrania.
Konkurs odbył się w ramach Mikroprojektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013
„Przekraczamy granice”