"Niech się dzieje wola Nieba! Z nią się zawsze zgadzać trzeba." Te słowa, znane nam z „Zemsty”, głośnego dzieła Aleksandra Fredry oraz wiele znanych bajek, usłyszeliśmy w Galerii Świdnickiej w ramach Narodowego Czytania.
Narodowe czytanie to akcja wspólnego czytania wybitnych autorów, piszących fantastycznie o Polakach i Polsce, którą przeprowadzono aż w 600 miastach całej Polski. Ten rok okazał się radosnym spotkaniem z komediami Fredry, jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem za sprawą Młodzieżowego Domu Kultury.
Kontynuując Narodowe Czytanie, dzięki dzieciom i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury już w ubiegłą sobotę, 7 września mieliśmy okazję ponownie usłyszeć dzieła Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników. Dzieł, które kształtują obraz polskiej kultury, tworzą pewien kod kultury, który jako Polacy bardzo dobrze rozumiemy.
Przez trzy godziny czytaliśmy najpierw bajki dla dzieci, ponownie mając możliwość usłyszeć "Pawła i Gawła" czy "Małpę w kąpieli" oraz znakomitą komedię "Zemstę". Dzieci opowiedziały Nam o czym były czytane bajki i otrzymały upominki od MDK.
Potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia i mądrego dystansu. Dzięki wspólnej akcji Narodowego Czytania dorośli i młodzież postara się wydobyć to, co można odnaleźć w jego twórczości. humor, ironię, refleksję i zadumę.
Wspólnie z nami czytali m. in. Robert Kaśków - dyrektor I LO w Świdnicy, Jacek Iwancz- dyrektor II LO w Świdnicy, Małgorzata Braniecka- animator kultury były dyrektor ŚOK, Ks. Roman Tomaszczuk, Małgorzata Komorowska- nauczycielka ze SP nr 105, Barbara Pidanty- polonistka, Marek Pidanty- inżynier, miłośnik literatury, Teresa Wagilewicz- świdnicka poetka, polonistka, a także młodzież i rodzice z dziećmi.
Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty za wzięcie udziału w akcji Narodowego Czytania, uwiecznione pamiątkowym stemplem nadesłanym przez kancelarię prezydenta Bronisława Komorowskiego. Każdy, kto przyniósł własną książkę Fredry, otrzymał pamiątkowy stempel. Czytanie zostało okraszone muzyką skomponowaną przez Wojciecha Kilara do Zemsty. – Każdy z uczestników wkładał wiele serca, starał się czytać jak najpiękniej, wydobywając z utworów humor, refleksję, a przede wszystkim piękno języka.
Organizatorami akcji był Młodzieżowy Dom Kultury i Galeria Świdnica, której serdecznie dziękujemy.