BAJKI MINIONYCH LAT. MUSICAL INSPIROWANY LATAMI 20 I 30 -TYMI.
Lata dwudzieste, lata trzydzieste można było spotkać na deskach sali teatralnej za sprawą spektaklu Bajki minionych lat, przygotowanego przez grupy teatralne, wokalne, muzyczne i taneczne w 50 rocznicę śmierci patrona Młodzieżowego Domu Kultury. Legionisty, kompozytora i pedagoga, Mieczysława Kozara - Słobódzkiego.
Nasz patron, legionista, świdniczanin, kompozytor, pedagog wspominany został podczas projekcji krótkometrażowego filmu, który był swoistą retrospekcją jego dokonań muzycznych, kulturalnych, życiowych i historycznych, opowiedzianych nie tylko tym, co zostało zapisane na kartach historii, ale również słowami tych, którzy z nim pracowali i znali prywatnie.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MUSICALU >>
- Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć jeszcze raz wszystkim, kim był Słobódzki, a tym, którzy nie znali jego przeszłości, krok po kroku cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz i przybliżyć postać Mieczysława Kozara - Słobódzkiego. Niejeden widz będzie zaskoczony w obliczu jego dokonań, nie tych, które działy się w Świdnicy.
Kilka miesięcy przygotowań muzycznych, tanecznych i teatralnych by na scenie świdnickiej sali teatralnej mogła zabrzmieć muzyka lat 20 – tych i 30 – tych. I Udało się. Świdnicka publiczność w sobotę, 3 stycznia mogła zobaczyć "Bajki minionych lat", musical przygotowany z okazji jubileuszowej, 50 rocznicy śmierci patrona placówki, Mieczysława Kozara - Słobódzkiego.
Postacie, które brylowały w musicalu to m. in. Słobódzki, Julian Tuwim, Marian Hemar czy B. Rydzki. Usłyszeliśmy najpiękniejszą kompozycję Słobódzkiego - "Bajki", ale także utwory, których się nie zapomina tj. " Umówiłem się z nią na dziewiątą","Ada to nie wypada", szlagiery pisane dla Hanki Ordonówny oraz wiele innych, znanych utworów.
W pracę nad tym ogromnym wydarzeniem było zaangażowanych kilkadziesiąt osób z kilkunastu grup dziecięcych i młodzieżowych. Młodzi tancerze, muzycy, wokaliści i aktorzy przygotowali muzyczno- teatralno – taneczną ucztę, jakiej jeszcze w Świdnicy nie było.
- Pierwsze skrzypce gra tutaj zespół Pauza, wspólnie ciężko pracowaliśmy nad tym musicalem. Ogromne pokłady energii wyssały z siebie uczestnicy zajęć Darka Jarosa, Ewy Tyszkiewicz, Agnieszki Banach, Renaty Łukaszewicz – Szczepanik, Anny Trzeciak, Wioli Ziobrowskiej i Zbigniewa Brożbara. – opowiada Joanna Chojnowska, koordynator przedsięwzięcia.
Tak było 3 stycznia. Z kolei w najbliższą środę o godzinie 17.00 w sali teatralnej dyrektorzy MDK-ów z całej Polski czyli placówek PSWP oraz wszyscy zainteresowani obejrzeniem musicalu "Bajki minionych lat" będą mogli posłuchać utworów lat 20 i 30 - stych raz jeszcze w wykonaniu grup teatralnych, tanecznych i wokalno – muzycznych.