Tematem przewodnim warsztatów była muzyka średniowiecza i renesansu oraz czytanie dawnych tabulatur lutniowych i gitarowych. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności w grze na gitarze i lutni oraz fletach prostych. Prowadzone też były warsztaty wokalne pod kątem wykonawstwa muzyki dawnej – wspomina Agnieszka Banach.
Młodzież polska i czeska śpiewała XIII-wieczne Cantigas de Santa Maria oraz renesansowe psalmy Mikołaja Gomółki, w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego. Warsztaty zakończyły się wspólnym koncertem grupy polskiej i czeskiej, który odbył się na scenie w Rynku. Koncert ten był jednocześnie jednym z punktów programu 10-tych jubileuszowych obchodów święta trutnowskiego smoka, tym razem pod hasłem „Już Go Niosą”.
Podczas pobytu na warsztatach uczestnicy nie tylko pracowali, ale również zwiedzali miasto i okolice, odwiedzili Galerię Draka, poznali dokładnie piękny budynek szkoły muzycznej, z jego zakamarkami i bogatą historią. Między warsztatami i próbami do koncertu codziennie uczestniczyli w imprezach i koncertach towarzyszących obchodom uroczystości „Już Go Niosą”. Dzięki temu lokalnemu świętu i organizowanemu z tej okazji jarmarkowi młodzież mogła poznać czeskie specjały kulinarne i lokalne rękodzieło.
To był już drugi wyjazd zespołu muzyki dawnej „Totus Musicus” do zaprzyjaźnionego Trutnowa. Ta współpraca to efekt nawiązania kontaktu z nauczycielami z czeskiej szkoły muzycznej podczas jesiennego wyjazdu zespołu na podobne warsztaty. Pierwsze spotkanie zaowocowało wspólnym koncertem kolędowym w sali teatralnej ŚOK w grudniu ubiegłego roku, kiedy to grupa czeskiej młodzieży, wraz z opiekunem Panem Martinem Liczką, przyjechała do Świdnicy na nasze zaproszenie. Teraz był kolejne wspólne muzykowanie i występy w Trutnowie.