Czym się zajmowaliśmy? Jak chcemy działać? Czy wszystko się uda i jak to zrobimy?&l
W liczbach
W dniach 9.04-11.04.2010 odbyło się szkolenie, które organizował PMW (Parlament Młodzieży Wrocławia). W szkoleniu brali udział uczniowie powiatu świdnickiego, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W szkoleniu brały udział różne osoby, które zostali wybrane jako przedstawiciele swoich szkół z całego powiatu świdnickiego. W sumie w warsztatach udział wzięło 30 osób.
Kim Ty jesteś, a kim ja
Na początku szkolenia wszyscy, organizatorzy i uczestnicy poznali się dzięki zabawie, która polegała na wymyśleniu przymiotnika na pierwszą literę własnego imienia oraz na wymyśleniu znaku przypisanego tylko i wyłącznie do danego uczestnika zabawy. Później sąsiad musiał powtórzyć, jak słownie i ruchowo określił siebie poprzednik szkolenia. A ponieważ wszyscy siedzieliśmy w kółku, to najtrudniej mieli Ci ostatni z całej trzydziestki. Na pewno był to sprawdzian pamięci. Dobra zabawa i dobry sposób na poznanie się.
O co tutaj chodzi?
Szkolenie miało za cel utworzenie MZRŚ oraz nauczenie uczestników porozumiewania się w grupie. Zostało wyjaśnione nam jak działa PMW i jak to wszystko się zaczęło. Aktywność Parlamentu Młodzieży Wrocławia trwa już 16 lat, a w tym czasie zrealizowano już wiele projektów, np.: za pomocą jednego z nich zezwolono we wrocławskich szkołach na używanie notebooków – nowoczesnej, przyszłościowej formy zeszytu szkolnego.
Coś dla świdnickiej młodzieży
Organizatorzy wyjaśnili nam, że ich działania mają pomóc świdnickiej młodzieży zrozumieć, że na terenie naszego miasta i jego okolić powinna funkcjonować Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej. Po co? Aby pomagać wszystkim „szkolniakom” w rozwiązywaniu problemów przeróżnej natury. Może gdzieś potrzeba nowego chodnika, gdzie indziej trzeba uruchomić dodatkową linię autobusową? MRZŚ to właściwa instytucja, która musi zacząć istnieć.
Tragiczna sobota
Niestety dnia 10.04.2010r., w drugi dzień szkolenia zdarzył się tragiczny wypadek, o którym usłyszał cały świat. Rozbił się samolot prezydencki lecący na 70 rocznicę tragedii w Katyniu. Smutną informację przekazał nam jeden z organizatorów podczas trwających w tym czasie warsztatów. Wszyscy byli bardzo wstrząśnięci tym, co się stało. Chociaż jesteśmy młodzi, po tej złej wiadomości, trudno było nam się skupić na ćwiczeniach. Dlatego prowadzący ogłosił godzinną przerwę.
Półtorej godziny później
Odwiedził nas prezydent Świdnicy pan Wojciech Murdzek. Przyjechał do nas po raz drugi, bo dzień wcześniej zrobił nam już niespodziankę i uczestniczył w wieczornych ćwiczeniach. W sobotę, towarzyszył mu też wicestarosta powiatu świdnickiego pan Ryszard Wawryniewicz. Pan prezydent wraz ze starostą, w związku z katastrofa, podzielili się z nami własnymi odczuciami. Postanowiliśmy kontynuować zajęcia, bez względu na wydarzenia, które napisały czarny scenariusz na następny tydzień.
W efekcie wybraliśmy prezydium MRZŚ. Następne spotkanie Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej odbędzie się we wrześniu tego roku.
Abisia Grochowska (Pracownia Dziennikarska, uczestniczka szkolenia MRZŚ z ramienia Rady Aktywnej Młodzieży).