Koło gitar klasycznych
Koło gitar klasycznych stawia sobie za główny cel edukację związana z grą na instrumencie wg systemu pracy w obowiązującego w szkolnictwie artystycznym, dostosowanym jednak do możliwości dzieci i młodzieży. Nauka zapisu nutowego i oznaczeń notacji gitarowej, poznawanie sposobów i technik gry, poznawanie zarówno literatury szkolnej jak i artystycznej to elementy związane z tymi zajęciami. Zajęcia prowadzone są w grupach podzielonych zarówno pod względem zaawansowania w grze na instrumencie jak i wiekowym . Prowadzona jest też nauka gry na akordach w celu przygotowania do samodzielnego akompaniamentu do piosenek z muzyki rozrywkowej. Uczestnicy koła nabywają też podstawową umiejętność gry zespołowej.
Studio Piosenki
było pierwszą pracownią działającą na terenie Świdnicy i skupiającą młodzież przygotowywaną do prezentacji estradowych w tej właśnie formie i pod taka nazwą. Pracownia powstała przeszło 20 lat temu z inspiracji p. Łowickiej (ówczesnego dyr. MDK) i było to sformalizowanie wcześniejszych działań prowadzonych w różnych miejscach a głownie w Szkole Muzycznej. Pracę studia cechowało zawsze dostosowanie formy pracy do aktualnych możliwości uczestników. Na przykład zespół NOKTURN (4 skrzypce+fort+git) działał w innej formule niż soliści. Podstawą zajęć cały czas była jednak praca nad głosem, jego emisją i wszystkimi elementami związanymi zarówno z kształceniem głosu jak i rozwijaniem wrażliwości i poszerzaniem wiedzy z zakresu szeroko rozumianej muzyki. Już w początkach działalności udało się przygotować młodzież i wystawić musical „Nasze Metro” z premierowym spektaklem w auli I LO. Nastąpiła korelacja pracowni muzycznej, tanecznej i teatralnej. Spektakl ten udało się parę lat temu powtórzyć w nowej obsadzie. Studio Piosenki regularnie przygotowuje programy artystyczne związane z wybitnymi postaciami z kręgu kultury Koncerty: „Osiecka”, „ „Norwid”, „Grechuta”, „Kaczmarski” a ostatnio cały cykl koncertów „Pielgrzym” związany z patronem naszego miasta - Janem Pawłem II, stworzony jako program autorski świdnickich twórców. Regularnie odbywają się koncerty zatytułowane „Jesienne Liście”, „Walentynki” czy „Pożegnania”. Młodzież bierze też aktywny udział w życiu kulturalnym naszego miasta ubogacając swoimi występami uroczystości. Wyjazdy na konkursy i przeglądy zaowocowały całą” ścianą” dyplomów dokumentujących zdobyte laury począwszy od szczebla lokalnego a na międzynarodowym kończąc. Wiele osób uczęszczających wcześniej na zajęcia muzyczne znalazło swoją drogę kontynuując działalność artystyczną bądź w szkolnictwie artystycznym a wrażliwość na muzykę zaszczepiona w młodości ubogaca na całe życie.